Loading...

Zastosowanie sody oczyszczonej

Soda oczyszczona w chemii nazywana jest wodorowęglanem sodu. Naturalnie występuje w organizmie każdego człowieka (w ślinie i żołądku) i odpowiedzialny jest za naeutralizowanie szkodliwych kwasów, zapobieganie tworzenia się wrzodów i wspomaganie układu pokarmowego. Na własny użytek człowieka pozyskuje sodę oczyszczoną ze słodkich wód i złóż mineralnych. Jeśli surowiec zostanie już zmagazynowany w odpowiedniej ilości, wówczas kolejno rozpuszcza się sodę kalcynowaną, poddaje się ją pod filtrację, oczyszcza się ją dwutlenekiem węgla pod odpowiednim ciśnieniem, roztwór zostanie schłodzony, kolejnym krokiem jest poddanie roztworu karbonizacji z wydzieleniem zawiesiny, następnie zagęszcza się ją, suszy, przesiewa i pakuje w opakowania. Tak po krótce można przedstawić schemat powstawanie sody oczyszczonej, którą kupuje się w sklepach za niewielkie pieniądze.

Soda oczyszczona ma szeroki wachlarz zastosowań zarówno w domu, ogrodzie jak i takich dziedzinach jak kosmetyka itp. Jej szereg zastosowań znano już dawno a dzisiaj dodaje się tylko nowo odkryte zastosowania wodorowęglanu sodu.

Soda oczyszczona świetnie sprawdza się jako zamiennik pasty do zębów lub jej dodatek. Ma działanie wybielające, antybakteryjne, przez co nasz oddech będzie świeższy a także będzie to świetna profilaktyka naszej jamy ustnej przed próchnicą.

Soda oczyszczona rozrobiona z wodą na konsystencję pasty, naniesiona bezpośrednio na ciało będzie spełniała zadanie antyperspirantu. Wyeliminuje brzydkie zapachy w okolicach pach i będzie działała dodatkowo antybakteryjnie.

Jeśli posiadasz cerę trądzikową lub wrażliwą to soda oczyszczona sprawdzi się świetnie jako składnik domowej maseczki na twarz. W ten sposób wszystkie stany zapalne zostaną odkażone i wyciszone, przez co buzia będzie miała ujednolicony kolor.

Soda oczyszczona jest świetnym naturalnym środkiem czyszczącym w domu. Nadaje się do udrożniania rur, czyszczenia kamienia na umywalkach, kranach czy kabinach prysznicowych, toaletach. Sodą oczyszczoną możesz pozbyć się starych przypaleń na garnach czy patelniach. Także odświeża dywany i tapicerki. Umieszczona w lodówce likwiduje nieprzyjemne zapachy, przez co nie bedziesz musiał wstydzić się otwierać lodówki przy gościach w obawie przed ulotnieniem się niechcianego zapachu. Stare buty także możesz odświeżyć. Wystarczy, że wsypiesz na jakiś czas proszek sody oczyszczonej do buta a następnie wytrzepiesz. Twój but będziesz pachniał jak nowy. Szafę także możesz odświeżyć. Wystarczy, że spypiesz proszek do bawełnianego woreczka i umieścisz w szafie. Dodatkowo możesz wspyać płatki ulubionych kwiatów a nie tylko pozbędziesz się przykrych zapachów z szafy ale także twoja szafa będzie pachniała ogrodem. Dodatkowo do białego prania niezbędne jest dodanie sody oczyszczonej, ponieważ nadaje ona praniu świeżości a także bieli jak nowo kupionym ubraniom.

Ogród to takze miejsce, gdzie swoje zastosowanie może znaleźć soda oczyszczona. Jest to świetny specyfik na mrówki, wystarczy, że posypiesz je sodą a już nie będą niechciane wchodziły do twojego domu. Jest to także świetny sposób na szkodniki, które atakują twoje rośliny doniczkowe lub ogrodowe. Liczne choroby roślin można wytępić właśnie roztworem wody z sodą oczyszczoną.

Soda jest także świetnym sposobem na zgagę czy jako dodatek do kąpieli dla stóp. Nie tylko wyeliminuje nieprzyjemny zapach stóp ale także nada twoim stopom uczucie lekkości.

Soda oczyszczona także świetnie sprawdza się w kuchni. Nadaje miękkości mięsom i rybom ale także świetnie zastępuje proszek do pieczenia w przypadku pączków, biszkoptów, naleśników czy racuchów lub innych tego typu słodkości.

Warto jest zastąpić chemiczne srodki czystości naturalnymi środkami, ponieważ są one dużo bardziej bezpieczne dla środowiska ale także dla nas samych. Dodatkowo jest to oszczędność dla naszego portfela, ponieważ zakup sody oczyszczonej jest o wiele tańszy niż zakup tradycyjnej chemii do różnych czyszczeń.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Upieczmy.pl

Blog kulinarny

Polecamy

Latte a cappuccino – czyli jak być Włochem w piciu kawy

Latte a cappuccino – czyli jak być Włochem w piciu kawy

Kawa wbrew powszechnemu przekonaniu nie została wynaleziona we Włoszech. Historia kawy sięga 1 tysiąclecia p. n.e. Legenda głosi, że pewnego...

Bardzo praktyczne i ustawne szafy przesuwne

Bardzo praktyczne i ustawne szafy przesuwne

Dobrobyt w kraju przekłada się na wysokość stopy życiowej jego mieszkańców. Wraz z rozwojem gospodarczym polepszają się ogólnie warunki życia...

Mop płaski czy obrotowy?

Mop płaski czy obrotowy?

Mop to bez wątpienia niezwykle przydatny sprzęt do utrzymywania w domu czystości. W sprzedaży dostępnych jest mnóstwo modeli, jak więc...

Drewno od zawsze wspaniałe

Drewno od zawsze wspaniałe

Nie wyobrażamy sobie świata bez obecności drzew. Gdyby ich nie było, to krajobraz byłby smutny i pusty, a na dodatek...

Jak szybko przygotować się do Wielkanocy?

Jak szybko przygotować się do Wielkanocy?

Święta wielkanocne to najważniejsze święta w religii rzymsko – katolickiej, upamiętniające męczeńską śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa. Niezmiennie także, z racji...