Loading...

Smalec gęsi – poznaj korzyści z jego zastosowania

Gęsi smalec jest prawdopodobnie najsmaczniejszym tłuszczem kuchennym na świecie. Znany ze swojego wyśmienitego aromatu, gęsi tłuszcz ma również interesujący profil odżywczy. Ale czy jest to zdrowy wybór? Przyjrzymy się właściwościom odżywczym i zdrowotnym gęsiego smalcu oraz kilku smacznym sposobom jego wykorzystania.

Smak i wygląd

Gęsi smalec ma bogaty i aromatyczny smak, a kiedy jest używany jako tłuszcz do smażenia, nadaje potrawom głęboki, szlachetny posmak. Smak (i zapach) jest jednak nieco łagodniejszy i nie tak intensywny jak w przypadku smalcu wieprzowego. Tłuszcz gęsi jest bardzo ceniony za swój wyrazisty smak, a w szczególnie w Europie. Tłuszcz ten występuje w wielu popularnych potrawach, a pieczone ziemniaki z gęsim tłuszczem lub w formie smarowidła do chleba to jedne z najbardziej tradycyjnych i znanych sposobów jego wykorzystania.

Smalec gęsi ma kolor od kremowego do żółtego, który może w pewnym stopniu zależeć od diety ptaka. W gorącej temperaturze gęsi tłuszcz ma konsystencję płynną, ale w temperaturze pokojowej jest półstały i ma gęsty, kremowy wygląd. Konsystencja tłuszczu gęsiego w temperaturze pokojowej przypomina nieco ciepły olej kokosowy, ale o bardziej żółtym odcieniu. W tym stanie gęsi tłuszcz jest miękki i daje się łatwo rozsmarowywać jak lekko ciepłe masło.

Korzyści z używania gęsiego smalcu

Smalec gęsi jest stabilny termicznie. Jego większość stanowi tłuszcz jednonienasycony (60%), a ten jest najbardziej stabilnym termicznie typem kwasów tłuszczowych, jest także dość odporny na utlenianie. To wszystko czyni z niego idealną bazę do smażenia i pieczenia, szczególnie w wyższych temperaturach. Stosunek kwasów tłuszczowych w gęsim smalcu jest nieco podobny do oliwy z oliwek, która jest powszechnie uważana za jeden z najlepszych tłuszczów do gotowania.

Właściwości zdrowotne

Smalec gęsi jest dobrym źródłem energii; 1 gram tłuszczu dostarcza 9 Kcal. Chociaż tłuszcze zwierzęce są często uważane za „złe tłuszcze”, gęsi smalec jest jednym z lepszych i zawiera znacznie mniej tłuszczów nasyconych niż masło czy smalec. Tłuszcz gęsi zawiera ich 32,7g na 100g w porównaniu do 54g w przypadku masła i 40,8g w przypadku smalcu. Smalec gęsi jest bogaty w zdrowe dla serca tłuszcze jednonienasycone oraz kwas oleinowy, który może obniżyć poziom cholesterolu we krwi. Produkt zawiera średnio 58% kwasu oleinowego i jest ogólnie wyższy w porównaniu do innych tłuszczów zwierzęcych.

Wykorzystanie w kuchni

Smalec jest wykorzystywany na wiele różnych sposobów. To zdrowe źródło tłuszczu może wzbogacić każdą potrawę, niezależnie od tego, czy jest to kurczak, ziemniaki, mięso czy warzywa. Jakie są popularne sposoby wykorzystania kaczego tłuszczu?

  • Smażenie mięsa – używanie gęsiego tłuszczu do smażenia mięs i jest świetnym sposobem na uzyskanie dobrze ugotowanego i aromatycznego dania.
  • Smarowidło – to chyba najbardziej tradycyjne wykorzystanie gęsiego smalcu nad Wisłą. Dobrze przyprawione smarowidło z dodatkiem mięsa jest idealnym dodatkiem do dobrego chleba.
  • Dodanie do ziemniaków lub warzyw. Pieczone, opiekane i duszone warzywa nabiorą niesamowitego smaku, jeśli do ich przygotowania użyjemy gęsiego smalcu.
  • Pieczenie – to może być zaskoczeniem, że możesz używać gęsiego smalcu także do pieczenia. Jeśli przepis na wypieki wymaga użycia masła, spróbuj użyć smalcu i masła w proporcji 50/50, aby uzyskać jeszcze lepszy smak. Metoda bardzo polecana przy pieczeniu ciast z rabarbarem i jabłecznika

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Upieczmy.pl

Blog kulinarny

Polecamy

Termostaty – Zadbaj o niskie koszty ciepła nie tylko w kuchni, ale także w jadalni i reszcie domu!

Termostaty – Zadbaj o niskie koszty ciepła nie tylko w kuchni, ale także w jadalni i reszcie domu!

Termostaty to coraz chętniej wybierane przez Polaków rozwiązania do mieszkań, domów i biur. Urządzenia te utrzymują w pomieszczeniach zadaną temperaturę....

Wyposażenie kuchni – jakie sprzęty warto kupić

Wyposażenie kuchni – jakie sprzęty warto kupić

Podczas remontu i urządzania mieszkania istotną rolę odgrywa wyposażenie kuchni i odpowiednio dobrane akcesoria kuchenne. Biorąc pod uwagę popularne stwierdzenie,...

Zalety pieca ogrodowego do pizzy

Zalety pieca ogrodowego do pizzy

W obecnych czasach coraz więcej osób decyduje się na montaż ogrodowego pieca do pizzy na terenie swojej działki. Takie rozwiązanie...

Jak bezpiecznie przygotowywać i przechowywać żywność?

Jak bezpiecznie przygotowywać i przechowywać żywność?

W obecnym, bardzo szybkim stylu życia bardzo popularne stało się przygotowywanie posiłków na kilka dni do przodu i późniejsze odgrzewanie...

Olej z pestek dyni – czym jest i jakie są jego właściwości?

Olej z pestek dyni – czym jest i jakie są jego właściwości?

Pestki dyni to dodatek często wykorzystywany w kuchni. Mało kto jednak wie, że można uzyskać z nich olej, będący kopalnią...