Wiele osób w ciągu większości dni tygodnia nie przykłada specjalnej uwagi do tego, co je. Oczywiście tak nie powinno być, ale z powodu braku czasu jest to częste. Jednak, gdy zbliża się niedziela sytuacja wygląda już zdecydowanie inaczej. W tym dniu obiad musi być obłędny. Dziś podpowiemy Wam, jak taki obiad przygotować. Nasze rady dedykujemy mniej doświadczonym paniom i panom domu.
Jak zrobić smaczny deser?
Na początek przedstawimy Wam ciekawy pomysł na deser. Jest on smaczny, a przy tym przygotujecie go szybko. Na pewno będzie Wam potrzebny lukier plastyczny. Czas więc przejść już do samego przepisu. Do miski wbijamy 5 jaj i ubijamy je do czasu aż piana będzie jasna, czyli około 3 minuty. Do jaj dodajemy pół kostki miękkiego masła i całość ponownie miksujemy na wysokim obrotach. Teraz czas na dodanie cukru – najlepiej pół szklanki. Masa nie będzie jeszcze bardzo gęsta, ale to oznacza, że wszystko idzie zgodnie z planem. Teraz czas na dodanie szklanki mąki pszennej i połowy szklanki mąki ziemniaczanej, a także łyżeczki proszku do pieczenia. Kroimy jabłka w kostkę – około 4 sztuk i zasypujemy je cynamonem. Dodajemy do masy i całość mieszamy drewnianą łyżką. Ciasto pieczemy przez 40 minut w temperaturze 180 stopni. Gdy jest już wystudzone, przekrawamy je, tworząc dwa plastry. Na jeden z nich nakładamy ubitą na sztywno śmietankę i przykrywamy drugim plastrem. Przyda nam się jeszcze lukier plastyczny na ciasto. Będzie świetną dekoracją.
Ile osób tyle przepisów na rosół
Z rosołem jest tak, że choć wydaje się, że jest to zupa łatwa w przygotowaniu, to jednak tak wcale nie jest. Do tego, ile osób, tyle przepisów na rosół i przy tym każda osoba uważa, że jego zupa jest najlepsza. My dzisiaj także przedstawimy Wam pomysł na rosół, który rzeczywiście jest obłędny w smaku, choć pewnie jego przepis nieco Was zaskoczy. Oczywiście na samym początku przygotujcie duży 5 litrowy garnek. Teraz dodajemy 7 sztuk obranych marchewek średniej wielkości, następnie dodajemy taką samą ilość pietruszek i jeden cały, duży seler pokrojony w grubsze plastry. Warto dodać jeszcze jedną większą cebulę oraz ząbek czosnku. Teraz czas przejść do mięsa. W tym przypadku przygotujemy rosół na bazie żeberek wołowych oraz dwóch ćwiartek z kurczaka. Jako „bonus” dodamy jeszcze plaster karczku wieprzowego, który zintensyfikuje smak. Warzywa i mięso zalewamy wodą, dodajemy łyżeczkę soli, a także pół łyżeczki pieprzu czarnego i taką samą ilość pieprzu czosnkowego. Warto jeszcze dodać 2 łyżeczki czosnku niedźwiedziego. Po zagotowaniu się zupy zmniejszamy ogień i gotujemy ją na wolnym ogniu przez godzinę. Po tym czasie dodajemy opiekane na palniku dwie cebule i cały por. całość znowu gotujemy, tyle, że około 1,5 godziny. Po tym czasie zupę można już podawać i to najlepiej ze swojskim, domowym makaronem, który oczywiście można przygotować samodzielnie i to nawet, gdy nie posiada się maszynki.
Jak zrobić domowy makaron do rosołu?
Zrobienie domowego makaronu do rosołu nie jest ani trudne, ani też czasochłonne, a smak takiego makaronu jest nie do podrobienia. Na początek należy przygotować odpowiednie składniki. I tak potrzebować będziecie:
- 500 g mąki pszennej
- 5 jajek ekologicznych od kur z wolnego wybiegu
- 4 żółtka
- 3 łyżeczki oliwy lub oleju
- 2 łyżeczki białej soli.
Na stolnicy wysypujemy mąkę, następnie wbijamy do niej 5 jajek oraz 4 żółtka, dodajemy jeszcze 3 łyżeczki oleju bądź oliwy i białą sól. Całość mieszamy, bardzo intensywnie rękoma, następnie zaczynamy ugniatać ciasto. Będzie ono bardzo klejące, ale to dobrze. Oznacza, że wszystko jest ok. gdy po około 10 minutach ugniatania, ciasto zaczyna lekko odchodzić od rąk, to na obsypany blat rozwałkowujecie ciasto na cienki placek i nożem wykrawacie makaron. Mogą to być grubsze paski. Taki makaron ląduje we wrzącej wodzie. Gotujecie go przez około 5 minut – wszystko zależy od grubości.
A na drugie danie oczywiście… rolady
Na drugie danie warto podać rolady. Będziecie potrzebować kilka plastrów ligawy wołowej. Każdy z plastrów rozbijacie, smarujecie musztardą, a następnie nakładacie na niego pokrojony w kostkę boczek, cebulkę oraz ogórka kiszonego. Doprawiacie pieprzem i zawijacie rolady. Aby się nie rozwijały, należy owinąć je nicią. Na rozgrzanym tłuszczu obsmażacie mięso z każdej strony i gdy już będzie podpieczone, możecie zdjąć nici. Zalewacie rolady bulionem i dusicie pod przykryciem przez 2 godziny. Potem pozostaje już tylko przygotowanie sosu. Do wywaru należy dodać dwie łyżki musztardy i łyżkę smalcu. Do zagęszczenia przyda się łyżka mąki pszennej rozmieszana w 100 ml wody. Rolady podajemy z ziemniakami bądź kluskami.