Posiłki zawsze smakują lepiej doprawione odpowiednimi przyprawami, jeśli są one odpowiednio skomponowane, z produktów wydobywany jest cały smak i aromat. Stosowana powszechnie przyprawa uniwersalna jest mieszanką składającą się z kilku rodzajów przypraw, dzięki czemu może być stosowana do wielu dań.
O czym warto wiedzieć sięgając po przyprawy?
Opanowując trudną sztukę przyprawiania potraw, można spowodować, że każde danie będzie smakowa wyjątkowo. Trzeba jednak pamiętać, że nie każda przyprawa smakuje tak samo, smak i aromat może się różnić w zależności od warunków i sposobu uprawy, wilgotności i rodzaju gleby. Aby uzyskać dobrą przyprawę uniwersalną, trzeba również zwrócić uwagę na kraj jej pochodzenia. Żadna przyprawa uniwersalna nie obędzie się bez soli. Występuje ona w kilku rodzajach, każdy z nich ma inne właściwości smakowe, inny skład, w inny sposób rozpuszcza się w wodzie i różnie komponuje się w potrawach. Najczęściej stosowana jest sól kamienna wydobywana w kopalniach i sole morskie, które uzyskiwane są w wyniku odparowania wody. Taka sól jest bogata w jod, wpływa korzystnie na pracę tarczycy i ogólny metabolizm. Do przyprawy uniwersalnej dodawana jest również niewielka ilość cukru, otrzymywany jest on z trzciny cukrowej albo buraków cukrowych, jest to sacharoza w czystej postaci, czyli główne źródło energii. Inną niezbędną przyprawa w każdej kuchni jest pieprz czarny, który obok niewątpliwych walorów smakowych ma również działanie zdrowotne. Jest on silnym antyoksydantem, ma też silne działanie antyseptyczne i wykazuje aktywność przeciwdrobnoustrojową w stosunku do wielu szczepów chorobotwórczych. Pochodzi z Indii, które są uważane za najlepsze miejsce do przyprawiania przypraw. Wiele właściwości zdrowotnych wykazuje także pasternak, jego korzeń jest wyglądem podobny do pietruszki, ale jest od niej słodszy. Przyprawa uniwersalna zawierająca pasternak ma delikatnie orzechowy aromat i jednocześnie jest pełna niezbędnych dla zdrowia składników.
Jak przechowywać przyprawy?
Przyprawa uniwersalna, jak i wszystkie inne przyprawy powinny być przechowywane w szczelnie zamkniętych pojemnikach, ale trzeba pamiętać, że aromat utrzymuje się zawsze około roku. Należy kupować niemielone przyprawy, które dłużej utrzymują swoje właściwości, niektóre z nich dopiero po zmieleniu wydobywają swój aromat. Z tego powodu dobrym rozwiązaniem jest zaopatrzenie się w moździerz i tłuczek. Przyprawy nie powinny być poddawane działaniu pary wodnej, dlatego nie mogą być przechowywane nad kuchenką.