Wykorzystywanie naturalnych materiałów w aranżacjach wnętrz to bardzo modny ostatnio trend. Sztuczne kafelki i kiepskiej jakości płytki zastępowane są kamieniem, granitem i cegłą. Z ostatniego materiału bardzo często tworzy się dekoracyjne wstawki, którymi następnie pokrywa się wybrane ściany lub ich fragmenty w pomieszczeniach kuchennych. Wizualny efekt jest piękny, ale czy równie praktyczny? Zanim ktokolwiek zdecyduje się na zastosowanie tego modnego rozwiązania, na pewno powinien poznać jego wady i zalety.
Ściana z cegły w kuchni
Dlaczego warto odsłonić cegłę na ścianie?
Choć jednak większości osób podoba się koncepcja wykorzystania cegły w kuchni, rzadko kiedy można ją we wnętrzach spotkać. A dlaczego? Bo ludzie boją się naturalnych materiałów. Obawiają się, że taka cegła zastosowana na ścianie okaże się trudna do wyczyszczenia i wyłącznie problematyczna. Częściowo jest to prawda, ale tylko częściowo. Cegła ma bowiem także wiele innych zalet, którymi potrafi zrekompensować wszystkie swoje wady. Jest nie tylko piękna i efektowna, ale też niesamowicie praktyczna. Spośród wszystkich materiałów – zarówno tych naturalnych, jak i sztucznych – wykazuje się najwyższą trwałością. Zwarta i zbita struktura nie pozwala jej się uszkodzić. Przez długie lata zachowuje swoją budowę i perfekcyjny wygląd, zwłaszcza jeśli jest systematycznie czyszczona i regularnie zabezpieczana z pomocą środków konserwujących. Cegła może pochwalić się również właściwościami wygłuszającymi. To materiał doskonale izolujący dźwięki dochodzące z innych pomieszczeń – pozwalający na utworzenie kuchni spokojnej i cichej.
Zastosowanie cegły w aranżacji kuchni niesie więc ze sobą wiele korzyści, ale należy też wspomnieć o tym, że nie w każdym pomieszczeniu ten naturalny materiał sprawdzi się dobrze. Problemem okazuje się czasem rozmiar pokoju. Cegła to materiał ciężki, dlatego nie zaleca się go stosować w bardzo małych kuchniach.