Grzyby jeść warto, a wręcz jeść trzeba. Są zdrowe, ale też wyjątkowo smaczne i co ważne można przygotować wiele fantastycznych potraw właśnie na bazie grzybów. My dziś przedstawimy Wam 3 ciekawe pomysły, które sprawią, że gdy raz je skosztujecie to już zawsze i to z chęcią będziecie wracać do tych dań. Nie przedłużając więc, czas przejść do przepisów, ale najpierw czas poznać więcej zalet grzybów.
Grzyby – zdrowie na talerzu
Grzyby są zdrowe i to fakt niezaprzeczalny. Ale jednak pamiętajcie, że jeżeli się nie znacie, bądź nie do końca znacie, to w żadnym przypadku nie powinniście ich zbierać na własną rękę, bo to może być niebezpieczne. Warto wiedzieć, że grzyby są naprawdę świetnym źródłem składników mineralnych, wśród których możemy wymienić choćby potas, fosfor i magnez. Grzyby polepszają koncentrację, ale też opóźniają proces starzenia się. Do tego występują w nich pierwiastki takie jak miedź, cynk, żelazo, mangan, molibden i selen. Oczywiście na tym ich zalety się nie kończą, bo są także doskonałym źródłem witamin z grupy B. W zależności od rodzaju zawierają także witaminy C, D, A oraz E. Na pewno doskonałym źródłem wielu witamin i składników odżywczych jest borowik. Możecie postawić także na borowika suszonego, który rzecz jasna nie traci swoich właściwości odżywczych. Ale pamiętajcie jeszcze, że grzyby mają sporo błonnika, stąd też naprawdę dobrze regulują prace jelit i pozwalają pozbyć się toksyn z organizmu.
Przepis nr 1: gołąbki
Gołąbki można przygotować inaczej, ale wcale nie muszą być mniej smaczne, a wręcz przeciwnie mogą być jeszcze smaczniejsze i tak na pewno jest, jeżeli wykonacie je zgodnie z naszym przepisem. Oczywiście na początku gotujemy listki kapusty w osolonej wodzie przez 10 minut, aż nieco zmiękną. W kolejnym garnku gotujemy dwa worki ryżu do miękkości. Polecamy ryż jaśminowy. W międzyczasie przygotowujemy grzyby. Pamiętajcie, aby wcześniej zalać je wodą najlepiej na cała noc. Gwiazdą naszych gołąbków będzie borowik suszony. Gotujemy okol 10 dag grzybów przez godzinę. Następnie mielimy je w maszynce do mielenia mięsa. Warto użyć końcówek do pasztetu. Gdy grzyby są gotowe dodajemy je do ryżu, doprawiamy pieprzem oraz dodajemy pokrojoną na drobną kostkę cebulę. Całość mieszamy. Nakładamy na każdy listek po dużej łyżce i liść zawijamy. Każdego gołąbka opiekamy na tłuszczu – polecamy oliwę z oliwek. Gdy kapusta będzie lekko podsmażona zalewamy je wodą i dodajemy do niej 3 łyżki ketchupu i tyle samo koncentratu, a także majeranek oraz wyciśnięty ząbek czosnku. Gotujemy na bardzo małym ogniu przez godzinę, a potem już możemy podać to pyszne danie.
Przepis nr 2: kapuśniak, ale bez mięsa
Ok, czas przejść do drugiego przepisu. Tutaj także borowik suszony będzie gwiazdą. Sposób postępowania jest taki sam, jak we wcześniejszym przepisie. Tyle, że nie musicie mielić grzybków, lecz możecie pokroić je w kostkę. 500 gram kapusty kiszonej gotujemy w warzywnym bulionie. Po godzinie dodajemy grzybki i znowu gotujemy przez godzinę. Następnie wyciskamy trzy ząbki czosnku i smażymy je na maśle. Czosnek wraz z tłuszczem oczywiście umieszczamy w garnku. Teraz wszystko mieszamy. Na koniec dodajemy jeszcze 5 łyżek koncentratu pomidorowego oraz 2 garście śliwek wędzonych. Doprawiamy pieprzem oraz czosnkiem niedźwiedzim i gotowe. Kapuśniak w wersji wege można podać ze świeżą bułką bądź ziemniakami.
Przepis nr 3: rolady z grzybami
Któż z nas nie będących wege nie lubi rolad? Cóż to danie z kuchni śląskiej smakuje wybornie. Ale my sprawimy, że będzie smakować jeszcze lepiej. W tym przypadku nadzienie będzie z grzybów i nie tylko. Na początek będziemy potrzebować cienko rozbite plastry z udźca wołowego. Każdy smarujemy ostrą musztardą, dodajemy pokrojony w kostkę boczek oraz cebulę i ogórka kiszonego. Aby było jeszcze smaczniej, dodajemy też pokrojone drobno grzyby. Pamiętajcie, aby gotować je wcześniej przez godzinę. Teraz zawijamy rolady, zabezpieczając je nicią. Przesmażamy je z każdej strony na smalcu ze skwarkami. Gdy mięso jest już przesmażone, możemy zdjąć nici. Teraz zalewamy je bulionem warzywnym i dusimy przez około 2 godziny. Po tym czasie mięso będzie miękkie. Dodajemy jeszcze 4 łyżeczki musztardy ostrej i zagęszczamy mąką pszenną. Rolady warto podać oczywiście z kluskami śląskimi.