Ksylitol nazywany cukrem brzozowym należy do grupy alkoholi cukrowych. Jest on chętnie stosowany nie tylko ze względu na właściwości słodzące, ale również ze względu na właściwości prozdrowotne.
Ksylitol a cukier
Słodkość ksylitolu jest porównywalna do słodkości sacharozy, lecz co ważne ma on w stosunku do sacharozy o 40 procent niższą wartość energetyczną (2,4 kcal/g) i niższy indeks glikemiczny (wynoszący 7). W związku z czym może być z powodzeniem wykorzystywany między innymi wśród osób odchudzających się oraz chorujących na cukrzycę lub insulinooporność, ponieważ w odróżnieniu od cukrów prostych tylko w niewielkim stopniu wpływa na wzrost stężenia glukozy we krwi.
Ksylitol może być wykorzystywany do pieczenia oraz innych metod obróbki termicznej ze względu na stabilność w wysokiej temperaturze. Ważnym działaniem słodzidła jest jego działanie przeciwpróchnicze, a więc wprost przeciwne do działania cukru, co jest jego kolejną zaletą. Ksylitol tylko w niewielkiej części jest wchłaniany przez przewód pokarmowy. Niestrawiona część ksylitolu przechodzi do jelita grubego i pobudza aktywność korzystnej mikroflory jelitowej, a więc ma on działanie prebiotyczne.
Ksylitol – co to takiego?
Ksylitol naturalnie występuje w wielu warzywach i owocach, z których w największej ilości jest obecny w śliwkach, truskawkach i kalafiorze. Obecny jest także w drzewach liściastych, takich jak na przykład brzozy z których jest produkowany od lat. Metoda produkcji ksylitolu z drzewa brzozowego została opracowana w Finlandii. W czasie II wojny światowej z powodu niedoborów cukru w tym państwie rozwinęła się zarówno produkcja, jak i konsumpcja ksylitolu, ze względu na powszechność występowania brzozy na terenie Skandynawii. Ksylitol fiński, bo tak nazywany jest ksylitol pochodzący z tego właśnie kraju, charakteryzuje się najlepszą jakością na rynku. Proces produkcji ksylitolu fińskiego jest ściśle kontrolowany i zgodny z obowiązującymi normami Unii Europejskiej.
Czy ksylitol jest zdrowy?
Wiele osób zadaje pytanie ,,czy ksylitol jest zdrowy?”Ze względu na wysokie koszty produkcji ksylitolu fińskiego z drzewa brzozowego na rynku dostępny jest również ksylitol produkowany z kukurydzy pochodzący z Chin. Ze względu na sposób produkcji i pochodzenie surowca, jest to produkt niższej jakości. Istnieje obawa, że kukurydza wykorzystywana do produkcji ksylitolu chińskiego jest rośliną modyfikowaną genetycznie. Przy jego produkcji w odróżnieniu od produkcji ksylitolu fińskiego wykorzystuje się bakterie i grzyby. Dlatego warto wybierać ksylitol ze sprawdzonego źródła.
1. Kalemba-Drożdż (2018). Ksylitol – fakty i mity. Czy to substancja prozdrowotna czy tylko chwyt marketingowy
2. Grembecka. Ksylitol – rola w diecie oraz profilaktyce i terapii chorób człowieka.