Trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie lokalu gastronomicznego bez frytownicy. To właśnie przy użyciu tego urządzenia możemy przygotować przepyszne frytki. Chyba każdy z nas przyzna, że trudno o późniejsze frytki niż te, które możemy dostać w lokalach gastronomicznych, restauracja, balach i tak dalej. Za ich sekretem stoi właśnie frytownica gastronomiczna.
Czym jest frytownica gastronomiczna?
Frytownica gastronomiczna jest urządzeniem służącym do gotowania. Jest to proces obróbki termicznej, który polega na smażenia w głębokim tłuszczu. Przy pomocy tego urządzenia najczęściej możemy przygotować frytki ziemniaczane, ale również nadaje się do przygotowywania panierowanej ryby, drobiu, warzyw, ciastek czy pączków. Wybrane produkty zanurza się po prostu w gorącym oleju, czyli fryturze. Dzięki temu w bardzo krótkim czasie możemy uzyskać chrupką skórkę, przy jednoczesnym zachowaniu wilgotny i miękki struktury wnętrza. Co warto jeszcze wiedzieć na temat tego urządzenia? Istotne jest to, że wbudowany termostat utrzymuje prawidłową temperaturę smażenia wybranych produktów, a jednocześnie dba o to, by nie dopuścić do nadmiernego rozgrzania się tłuszczu.
Czym powinna wyróżniać się frytownica gastronomiczna?
Profesjonalna frytownica gastronomiczna jest potrzebna niemal w każdym lokalu gastronomicznym, w którym serwuje się frytki, smażone ryby i kurczaki. Ponadto, jeżeli zamierzamy w naszym lokalu serwować również pączki, urządzenie to może okazać się przydatne. Ponadto mniejsze z tego typu sprzęty przydają się również w restauracjach, które w swoich kartach oferują różnego rodzaju dania smażone w głębokim tłuszczu.
Czym kierować się podczas wyboru frytownicy do lokalu gastronomicznego?
Przede wszystkim, jeżeli zamierzamy kupić konkretne urządzenie, musimy wiedzieć o tym, że na rynku dostępne są frytownice gastronomiczne gazowe oraz elektryczne. Jak nietrudno się domyślić, przede wszystkim różnią się one sposobem zasilania, a tym samym kosztami eksploatacji, konserwacji i przede wszystkim ceną. Warto wiedzieć, że bardziej opłacalne w przypadku stałego i intensywnego użytkowania wydają się frytownice na gaz ziemny lub propan-butan, ze względu na dość niskie ceny paliwa. Z drugiej strony musimy mieć świadomość tego, że modele zasilane energię elektryczną będą w utrzymaniu tańsze, a także ich koszty ewentualnej naprawy również nie będą wygórowane. Ponadto frytownica gastronomiczna elektroniczna może kosztować mniej od gazowego rozwiązania o podobnych parametrach.
Koniecznie musimy również zwrócić uwagę na pojemność naszego urządzenia i dopasować je do ilości zamówień w lokalu. Jeżeli zdecydujemy się na niewielkie frytownice nastawne o pojemności 3. lub 4. litrów musimy wiedzieć, że takie rozwiązanie sprawdzi się przede wszystkim w restauracjach, które oferują dania z głębokiego tłuszczu dość sporadycznie i w niewielkiej ilości. Jeżeli nasze menu proponuje dość dużo takich potraw, powinniśmy zainwestować w urządzenie większe. Musimy również wiedzieć, że odpowiednio duży zbiornik zadba również o komfort pracy I jednocześnie umożliwi przygotowywanie większej ilości porcji za jednym razem, co może być szczególnie ważne w chwilach wzmożonego ruchu.
Podsumowanie
Frytownica gastronomiczna jest urządzeniem niezbędnym w różnego rodzaju lokalach. Trudno jest sobie wyobrazić serwowanie pysznych i chrupiących frytek, czy wybornej ryby lub kurczaka, czy nugetsów drobiowych bez tego sprzętu. Oczywiście tak jak wspomnieliśmy, musimy zwrócić uwagę na to, jakie urządzenie zamierzamy kupić. powinny być ona w pełni dostosowane do naszego lokalu i odzwierciedlać potrzeby klientów. Niewątpliwie o pojemności i sposobu zasilania, duże znaczenie ma solidność wykonania takiego urządzenia. Z pewnością warto zainwestować więcej pieniędzy w polecane i sprawdzone frytkownica gastronomiczna, które posłużą nam dłużej i będą działały bezawaryjnie. Wybór konkretnego modelu zawsze pozostaje kwestią indywidualną, ale niewątpienie jakość wykonania konkretnego urządzenia jest aspektem szczególnie ważnym.