Badania archeologiczne wykazują jednoznacznie, że ludzkość wykorzystywała przyprawy nawet 50 tysięcy lat przed naszą erą. Natomiast niezwykle intensywny handel przyprawami rozwinął się w Azji Południowej, a także na Bliskim Wschodzie około 2 000 lat przed naszą erą. Głównie cynamonem oraz pieprzem, które w ogromnym stopniu nadawały potrawom różnorodności, względem ich wcześniejszej jałowości.
Historia przypraw
Historycznie ogromny wpływ na rynek przypraw mieli także Egipcjanie, którzy wykorzystywali je do balsamowania ciał. Ich zapotrzebowanie było na tyle ogromne, że wpływało na cały ówczesny światowy handel przyprawami oraz wpływało to na kształtowanie się ich cen.
Natomiast już 1000 lat przed naszą erą na terenach Japonii, Chin oraz Korei medycyna była oparta o ziołolecznictwo. Wykorzystanie ziół i przypraw było powiązane także z magią, medycyną, religią, ale również czymś tak pragmatycznym, jak konserwowaniem i dłuższym przechowywaniem dzięki temu żywności.
Archeolodzy natomiast znajdują ślady wykorzystania w kuchni czosnku na prawie 2 000 lat przed naszą erą – w Mezopotamii, Indiach, a w późniejszym okresie także w Rzymie. Z nawiązaniami do przypraw można spotkać się także w Biblii, czy zapiskach egipskich, indyjskich, chiński, mezopotamskich. Opisane są w nich na przykład znane w tamtych czasach przyprawy oraz sposób wykorzystania ich w ówcześnie gotowanych potrawach.
Jak przyprawy zmieniły świat?
Przyprawy były na tyle ważne dla ludzi w średniowiecznej Europie, że po upadku Konstantynopola oraz znacznym ograniczeniu dostaw przypraw do Europy przez świat Islamu, chęć ich posiadania była według historyków jednym z głównych przyczynków do tego, że Portugalczycy, Hiszpanie oraz Włosi głównie z Genui zaczęli wyruszać w podróże za ocean, aby odkryć alternatywne szlaki do Indii oraz Indonezji. Można więc powiedzieć, że dzięki poszukiwaniom przypraw odkryto dla Europy między innymi Amerykę Północną i Południową, a także ukształtował się cały współczesny zglobalizowany świat. Przyprawy są więc od wieków, tysiącleci ogromną ludzką namiętnością.
Namiętnością, którą zaspokajają między innymi Dary Natury przyprawy, które wyróżniają się niezwykle wysoką jakością, aromatycznym smakiem i zapachem, dzięki starannej selekcji składników, która sprawia, że przez długi czas zachowują one świeżość oraz swoją unikatowość. W związku z tym nie należy się dziwić, że Dary Natury przyprawy w ogromnym stopniu zyskują na coraz większej popularności i wielokrotnie stają się nieodłącznym elementem polskich kuchni oraz polskich stołów.