Daktyle to zdrowa, choć wysokokaloryczna przekąska, składnik słodkich wypieków i deserów, a w daniach kuchni arabskiej również dań obiadowych. Zawierają błonnik, witaminy i minerały. Zbiory daktyli przypadają na jesień i wczesną zimę i zazwyczaj o tej porze smakują najlepiej. W Polsce najczęściej kupujemy daktyle suszone.
Daktyle – co to jest?
Daktyle to owoce palmy daktylowej, uprawiane na wielu tropikalnych i subtropikalnych terenach na świecie. Ich pochodzenie nie jest dokładnie znane ponieważ są uprawiane od tysięcy lat. Przypuszcza się, że może to być północ Afryki – okolice Egiptu. Owoce daktylowca osiągają do 7 cm długości, a ich miękki, wilgotny miąższ otacza twardą pestkę, którą przed zjedzeniem owocu należy usunąć. Suszone daktyle dostępne w sklepach, zazwyczaj są już wcześniej pozbawione pestek.
Daktyle to zdrowa, choć wysokokaloryczną przekąska. Zawiera cenny błonnik, witaminy i minerały. Są polecane szczególnie sportowcom i osobom aktywnym fizycznie. Świetnie się sprawdzą podczas długich pieszych wycieczek uzupełniając straconą energię.
Daktyle w kuchni
Daktyle doskonale nadają się do słodzenia wszelkiego rodzaju wypieków – ciast, ciasteczek, tortów oraz deserów. Można używać je jako składnika domowych zamienników dostępnych w sklepach kremów czekoladowych. Wystarczy dodać odrobinę napoju roślinnego oraz kakao lub karob, zmiksować na gładka masę i domowy krem czekoladowy jest gotowy. Są doskonałym składnikiem koktajli owocowo-warzywnych czy energetycznych przekąsek takich jak kulki mocy czy batony. Daktyle dobrze komponują się z obiadowymi daniami z kaszy kuskus lub ryżu. Są składnikiem tagine („tażin”) – marokańskiej potrawy z jagnięciny.
Przepis – ciasto orzechowo-daktylowo-miodowe
Ciasto, na które przepis znajdziecie poniżej jest bardzo popularne w Wielkiej Brytanii. Uwielbiane przez dzieci i dorosłych. Niektórzy preferują je w wersji z odrobiną masła rozsmarowanego na grubym plastrze ciasta, podanym z kubkiem gorącej herbaty lub kawy.
Składniki
225g mąki pszennej
(można zmieszać w równych proporcjach, mąkę pszenną z pełnoziarnista mąką orkiszową)
1 łyżeczka proszku do pieczenia
½ łyżeczka mielonego cynamonu
175g zmiękczonego masła
100g brązowego cukru
(jeśli lubicie mniej słodkie ciasta można zmniejszyć ilość cukru do 50g, a nawet go pominąć)
3 łyżki miodu
2 jajka, ubite
2 średnie, dojrzałe banany (około 250g ze skórką)
100g daktyli
Opakowanie 50g kawałków orzecha włoskiego
duża szczypta soli morskiej
Wykonanie
Rozgrzej piekarnik do 160°C. Wyłóż keksówkę papierem do pieczenia.
Do dużej miski wsyp mąkę, proszek do pieczenia, cynamon, masło, cukier (jeśli wolisz słodsze ciasta), sól, 2 łyżki miodu i jajka. Ugnieć banany i posiekaj daktyle i dodaj do miski. Mieszaj miksturę przez około 2-3 minuty drewnianą łyżką lub mikserem ręcznym, aż wszystko się połączy.
Przełóż do przygotowanej formy i wyrównaj górę. Rozsyp kawałki orzecha włoskiego. Piec przez 1 godzinę. Wyciąg z pieca, lekko naciśnij górę ciasta, jeśli zbyt miękka, włóż do piekarnika na kolejne 10 minut.
Ostudź przez 15 minut, a następnie wyjmij z formy. Gdy ostygnie, skrop wierzch ostatnia łyżką miodu. Podawaj pokrojony w grube plastry.
Daktyle – cena
Na rynku dostępne są daktyle świeże i suszone. Świeże są droższe, a ich cena jest bardzo zróżnicowana w zależności od odmiany i kraju pochodzenia. Cena daktyli suszonych waha się od 10 do 40 zł za kilogram.