Patelnia jest jednym z podstawowych sprzętów kuchennych, bez których nie można wyobrazić sobie gotowania. W niektórych przypadkach można ją wprawdzie zastąpić grillem, czy tradycyjnym piekarnikiem, ale istnieją czynności, w których okazuje się niezbędna.
Cechy profesjonalnej patelni
Sukcesem doskonale przygotowanego posiłku są nie tylko pierwszej jakości produkty, ale także sprzęt użyty podczas gotowania. Nie inaczej ma się rzecz w przypadku patelni. Wybierając idealną dla siebie, musimy wziąć pod uwagę warunki, w jakich będzie użytkowana, co będziemy na niej przygotowywać oraz regularność jej wykorzystywania. Główną cechą odpowiedniej patelni powinna być wysoka odporność na czynniki zewnętrzne — w tym uszkodzenia mechaniczne. Istotna jest także powłoka, z której została wykonana. Wśród najczęściej wybieranych patelni prym wiodą stalowe, węglowe i teflonowe.
- Patelnie węglowe — ze względu na brak powłoki traktowane są jako najbardziej zdrowe. Ponadto trwałość materiału, z jakiego została wykonana, sprawia, że jest niezwykle odporna na uszkodzenia, zarysowania i rdzewienie. Przed początkiem użytkowania należy ją jednak odpowiednio przygotować. Proces zahartowania takiej patelni polega na poddaniu jej konkretnej temperaturze poprzez wygrzanie jej w mocno nagrzanym piekarniku lub uprażeniu na niej soli do momentu uzyskania brązowego koloru. Jest to patelnia idealna do przygotowania potraw mięsnych i warzywnych. Jednocześnie większość producentów przestrzega przed korzystaniem z patelni w momencie, gdy temperatura na jej powierzchni przekracza 250° Celsjusza — będzie to skutkowało przywieraniem potrawy. Największą wadą patelni stalowej jest jej waga. Jako że waga posiada grube dno, jest ona stosunkowo ciężka i nie każdy odczuję wygodę podczas jej użytkowania
- Patelnie stalowe — patelnie ze stali nierdzewnej charakteryzują się wielowarstwowym dnem, wpływającym pozytywnie na rozprzestrzenianie się ciepła po całej jej powierzchni, co z kolei przekłada się na oszczędność energii. Stal jest materiałem odpornym na uszkodzenia, co zapewni nam użytkowanie patelni przez lata. Ważną zaletą jest to, że materiał nie wchodzi w reakcję z innymi potrawami (np. kwasem wydzielanym przez niektóre produkty) i nie wpływa na jakość i smak przyrządzanego dania. Wbrew pozorom częste używanie tego rodzaju patelni wywiera pozytywny wpływ na jej funkcjonalność — im częściej patelnia jest „wypalana”, tym niższe ryzyko występowania przypaleń
- Patelnie teflonowe — ze względu na swoją charakterystyczną powłokę, patelnie te są niezwykle cenione za możliwość smażenia na niej bez dodatku tłuszczu. Dodatkowo szybko się nagrzewa i utrzymuje osiągnięta temperaturę przez cały proces przygotowywania potrawy. Teflon jest obojętny chemicznie, nie wydziela szkodliwych substancji i nie powoduje reakcji alergicznych. Powierzchnia takiej patelni jest łatwa do utrzymania w czystości, pamiętać jedynie należy, żeby podczas smażenia używać tylko przyborów drewnianych lub silikonowych. W przeciwnym razie istnieje ryzyko porysowania powierzchni i trwałego uszkodzenia powłoki.
Patelnia profesjonalna — na jaką się zdecydować?
Rynek gastronomiczny ma do zaoferowania mnóstwo produktów o różnym przeznaczeniu. Gastronomiczne patelnie nie stanowią tu wyjątku. Ciężko jednoznacznie stwierdzić, która z nich będzie najbardziej odpowiednia. Wszystko zależy od predyspozycji kucharza i przeznaczenia docelowego patelni. Warto również zwrócić uwagę na kuchenkę, na której patelnia będzie używana. W przypadku posiadania kuchenki bądź płyty indukcyjnej potrzebować będziemy specjalnego sprzętu, działającego na polu magnetycznym przez nią wytwarzanym. Jako że różne potrawy potrzebują odmiennych warunków przygotowania, możliwa jest sytuacja, że w momencie kompletowania sprzętu kuchennego potrzebny będzie każdy z rodzajów patelni.