Szukanie zdrowych alternatyw dla powszechnie wykorzystywanych produktów może prowadzić do całkiem ciekawych smakowych odkryć. Jednym z nich jest mąka migdałowa, czyli zmienione w puszysty, lekki proszek migdały blanszowane lub ze skórką. Może z powodzeniem uzupełniać inne rodzaje mąki przy przygotowywaniu przeróżnych dań. W naturalny sposób nie zawiera glutenu, dlatego może być wykorzystywana w diecie bezglutenowej. Sprawdź, co charakteryzuje ten produkt, dowiedz się więcej:
- Czym jest mąka migdałowa?
- Dlaczego mąka migdałowa jest cenna w diecie?
- Do czego można wykorzystać mąkę z migdałów?
- Wybór mąki migdałowej – czytanie etykiety to podstawa
- Zdrowy dodatek w niemal każdej kuchni – podsumowanie
Czym jest mąka migdałowa?
Mąka migdałowa 100%, jak łatwo się domyślić, jest surowcem powstałym w wyniku procesu drobnego mielenia migdałów, czyli nasion migdałowca zwyczajnego, rośliny z terenów Azji Mniejszej i Środkowej. Do wytworzenia mąki wykorzystuje się migały w skórce lub jej pozbawione. W pierwszej wersji powstaje mąka biało-brązowa o delikatnie słodkawo-gorzkawym smaku, bogatsza w błonnik. Z pozbawionych skórki migdałów można otrzymać mąkę niemal białą, delikatniejszą w smaku. Samodzielne przygotowanie mąki migdałowej jest możliwe, ale wymaga odpowiedniego procesu, dlatego lepszy jest gotowy produkt.
Mąka migdałowa, choć bardziej puszysta od mąki pszennej, w wypiekach mniej wyrasta, tworzy bardziej zwarte dania, zachowując więcej wilgotności. Ma w składzie wysoką ilość tłuszczów, około 45 gramów na 100 gram produktów, przy czym tylko 4 gramów to tłuszcze nasycone. Proszek ma wszystkie właściwości całych migdałów, dzięki czemu może być cennym składnikiem diety. Co więcej, jego konsystencja jest przyjemna, nie wymaga gryzienia ani nie powoduje ryzyka zadławienia jak w przypadku stosunkowo twardych migdałów w całości czy nawet w postaci płatków.
Dlaczego mąka migdałowa jest cenna w diecie?
To, co decyduje o pozytywnym wpływie spożywania migdałów czy mąki z nich wytworzonej na ludzki organizm, zawarte jest w składnikach odżywczych, jakie dostarczają. Mąka z migdałów zawiera dużą ilość białka, około 19 gramów na 100 gram produktu. Jest także źródłem NNKT, czyli niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych. Dzięki zawartości tłuszczu oraz witamin w nich rozpuszczalnych, takich jak witamina E, mąka migdałowa dostarcza wielu potrzebnych składników. W mące migdałowej znajdują się także magnez, fosfor, wapń i potas konieczne do codziennego prawidłowego funkcjonowania organizmu.
Oprócz tych podstawowych wartości migdały są bogate w fitosterole i polifenole, przez co mogą pozytywnie wpływać na układ krążenia. Dodatkowo kwasy nienasycone mają wpływ na parametry lipidowe, poziom cholesterolu LDL. W mące migdałowej znaleźć można także pokaźną dawkę kwasu foliowego, witamin z grupy B oraz przeciwutleniaczy. Mąka migdałowa ma znacznie niższą zawartość węglowodanów w porównaniu z mąką pszenną, dlatego bywa również wykorzystywana w diecie ketogenicznej. Na 100 gramów mąki przypada około 500 kcal, 12 gramów błonnika i 45 gramów tłuszczów. Mąka migdałowa, podobnie jak same migdały nie zawiera glutenu, jest bezpieczna pod tym względem dla osób z celiakią.
Do czego można wykorzystać mąkę z migdałów?
Mąka z migdałów nie wymaga obróbki termicznej, by nadawać się do spożycia, dlatego też jej sposobów wykorzystania jest potencjalnie znacznie więcej niż mąki pszennej czy innego rodzaju. Warto mieć na uwadze, że mimo iż jest to wyjątkowo zdrowy składnik diety, może podobnie jak inne orzechy wywoływać reakcje alergiczne u osób uczulonych, dlatego przy pierwszym spożyciu migdałów zaleca się niewielkie porcje i obserwację.
Mąka z migdałów nadaje się do wielu rodzajów wypieków, najlepiej w połączeniu z innymi rodzajami mąki. Powstają z niej muffinki, ciasteczka, babki czy nawet pizza. Może wzbogacać smak i aromat chleba. Dodatkowo można wykorzystać ją przy przygotowywaniu gofrów, naleśników i racuchów. Panierki do mięs oraz ryb wykorzystujące mąkę migdałową zyskują wyjątkową chrupkość. Mąka sprawdzi się też jako naturalny zagęstnik zup czy sosów, a domowe desery lodowe, koktajle czy puddingi z mąką migdałową to kaloryczny, a zarazem wyjątkowo zdrowy słodki posiłek.
Mąka z migdałów, podobnie jak same migdały może być pomocna w diecie kobiet ciężarnych. Pomaga w redukcji zgagi i mdłości. Dzięki bogactwu witamin i minerałów migdały bywają składnikiem naturalnych kosmetyków, dlatego też mąka migdałowa może znaleźć się w różnego rodzaju specyfikach odżywczo-pielęgnacyjnych przyrządzanych w domu. Na bazie migdałowej mąki mogą powstawać zdrowe przekąski, które, choć dość kaloryczne, są dobrą alternatywą dla typowych dań fast food.
Wybór mąki migdałowej – czytanie etykiety to podstawa
Jeżeli zdecydujesz się wypróbować mąkę migdałową w swojej kuchni albo chcesz po raz kolejny skorzystać z jej wyjątkowego smaku, poświęć odpowiedni czas na dobór odpowiedniego produktu. Mąka migdałowa powinna w 100% powstawać z migdałów – bez skórek lub ze skórkami. Produkt, aby jego jakość była wysoka musi spełniać założenia clean label, nie mieć w składzie substancji zbędnych, sztucznych dodatków. Dlatego uważne zapoznanie się ze składem, etykietą produktu jest tak ważne. W sprzedaży można bowiem znaleźć mąki z aromatem migdałowym, dodatkiem migdałów czy w innej wersji, które z prawdziwą mąką migdałową mogą mieć niewiele wspólnego.
W zdrowe produkty niebędące w powszechnym użytku warto zaopatrywać się w specjalistycznych sklepach ze zdrową żywnością. Będą one oferować szerszy wybór, a często także atrakcyjne ceny i fachowe porady przy zakupie. Mąka migdałowa Vivio.pl to przykład produktu zgodnego z ideą “czystych etykiet”, powstającego jedynie z dobrej jakości migdałów pochodzących z USA, Hiszpanii czy Izraela. Nie zawiera sztucznych dodatków, substancji stabilizujących czy wzmacniających smak albo aromat. Jest zatem produktem zamykającym w wygodnym opakowaniu strunowym bogactwo właściwości migdałów w dogodnej formie proszku – mąki.
Zdrowy dodatek w niemal każdej kuchni – podsumowanie
Mąka migdałowa zyskuje ponownie na popularności, choć jej wykorzystanie w kulinariach znane jest już od kilku wieków. Obecnie jednak dzięki dokładnej analizie właściwości migdałów, a zatem także 100% mąki z nich przygotowanej można na nowo odkrywać pozytywny wpływ na organizm produktów mających ją w składzie. Zdrowe wypieki, pieczywo, desery czy nawet dania główne zyskają dodatkowy subtelny smak oraz aromat dzięki wysokiej jakości mące, a zastępując klasyczną mąkę pszenną wersją migdałową, poprawiasz wartości odżywcze przyrządzanych dań. Mąka migdałowa sprawdzi się niemal w każdej kuchni, praktycznie jedynie poza tymi, z których korzystają osoby z alergią na migdały. Wypróbuj świetne właściwości smakowe tego surowca i zacznij używać go w gotowaniu i pieczeniu jeszcze dziś!