Loading...

Na czym polega skuteczne podgrzewanie żywności?

Oszczędzamy czas i pieniądze, podgrzewając resztki jedzenia i radykalnie minimalizując w ten sposób ilość odpadów. Ale jak je ugotować, zachowując jednocześnie smak potrawy i ograniczając straty składników odżywczych? Wszystko czego potrzebujesz to ładna patelnia (np. kamienna) i poniższe zalecenia. Miłej lektury!

Podstawowe informacje

Sposób, w jaki traktujesz resztki, wpływa zarówno na zdrowie, jak i smak obiadu. Resztki należy jak najszybciej schłodzić (najlepiej przed 2 godzinami) i spożyć w ciągu 3-4 dni. W razie potrzeby zamroź resztki przez 3-4 miesiące. Po tym etapie nadal można je bezpiecznie jeść, jednak może brakować tekstury i smaku. Aby rozmrozić zamrożone resztki przed ponownym podgrzaniem, umieść je w lodówce lub skorzystaj z opcji rozmrażania mikrofalowego. Można je gotować na patelni i przechowywać w lodówce przez 3-4 dni po rozmrożeniu. Jeśli jednak żywność nie zostanie całkowicie rozmrożona, podgrzewanie potrwa dłużej. Jeśli masz zamiar zamrażać uprzednio rozmrożone resztki, to w żadnym przypadku tego nie rób! W takiej sytuacji jedzenie wyłącznie traci swoje właściwości z powodu ciągłej obróbki ciepłem i zimnem naprzemian.

Stek

Suche, gumowate lub pozbawione smaku mięso to najczęstsza skarga na odgrzewane steki. Z kolei użycie kamiennej patelni zapewni zachowanie całego smaku. Puryści mogą powiedzieć, że wyłącznie świeży kawałek mięsa można faktycznie nazwać mięsem, ale nie oszukujmy się, posiłek to zawsze posiłek!

Należy pamiętać, że resztki mięsa smakują lepiej, gdy zostaną doprowadzone do temperatury pokojowej. W rezultacie wyjmij je z lodówki na około 10 minut przed gotowaniem.

Mięso z kurczaka

Niestety, odgrzewanie kurczaka i innych czerwonych mięs często skutkuje suchym, trudnym do pogryzienia daniem. Należy pamiętać, że mięso powinno być podgrzewane w taki sam sposób, w jaki zostało przygotowane. W innym przypadku zbyt wiele smaków zacznie nachodzić na siebie, co może doprowadzić do zawodu kulinarnego.

Ryż

Zatrucie pokarmowe może wystąpić z niewłaściwie przechowywanego i ugotowanego ryżu, zwłaszcza po podgrzaniu. Nieugotowany może zawierać zarodniki, które są zaskakująco odporne na ciepło.

Chociaż ryż przechowywany przez długi czas w temperaturze pokojowej można bezpiecznie podgrzewać w mikrofali, nie jest to zalecane. Podawaj ryż zaraz po zakończeniu gotowania i pozostaw na godzinę do ostygnięcia, a następnie włóż do lodówki na kilka dni przed odgrzaniem.

Ryba

Ogólnie rzecz biorąc, zarówno ryby, jak i wołowinę można podgrzewać bez problemu. Istotny wpływ na ogólny smak ma stopień grubości fileta. Na przykład steki z łososia zachowują swoją konsystencję i smak lepiej niż cieńsze steki.

Podsumowanie

Resztki należy traktować jako zdrowe obiady, a nie suplementy diety. Oczywiście, jeśli potrafisz je odpowiednio przygotować i zachować świeżość przez dłuższy czas. Bardzo ważne będzie również posiadanie pod ręką wspomnianej wcześniej kamiennej patelni. Życzymy powodzenia w kuchni i wyłącznie smacznych posiłków.

Partner artykułu: Prymus AGD

Upieczmy.pl

Blog kulinarny

Polecamy

Najlepszy ketchup, czyli jaki? Poznaj recepturę

Najlepszy ketchup, czyli jaki? Poznaj recepturę

Wybór dobrego ketchupu to nie lada wyzwanie. Wielu z nas ma swoje ulubione marki i smaki, które kojarzą się z...

Kolendra – Królowa Przypraw. Odkrywaj jej smak i zdrowotne właściwości

Kolendra – Królowa Przypraw. Odkrywaj jej smak i zdrowotne właściwości

Czy zastanawiałeś się, jaką przyprawę warto dodać do swojego dania, aby nadać mu wyjątkowego smaku i aromatu? Kolendra przyprawa może...

Talerze głębokie do zup i makaronów

Talerze głębokie do zup i makaronów

Talerze stanowią niezbędny element wyposażenia każdej kuchni. Trudno wyobrazić sobie bez nich codzienne funkcjonowanie. Służą one bowiem do serwowania rozmaitych...

Jaka oliwa smakowa jest najlepsza?

Jaka oliwa smakowa jest najlepsza?

Oliwa z oliwek tłoczona na zimno jest jednym z tych produktów, który posiada wiele prozdrowotnych właściwości i tym samym powinien...

Meble skandynawskie – dlaczego są dobrym wyborem?

Meble skandynawskie – dlaczego są dobrym wyborem?

Meble skandynawskie zyskują ostatnio coraz większą popularność. Jedną z ich największych zalet jest prostota i uniwersalność. Są świetnym uzupełnieniem wielu...