Loading...

Powrót do natury – kamienne inspiracje w kuchni.

Od paru już lat w wielu branżach obserwujemy niesłabnący trend powrotu naturalnych materiałów i rozwiązań z ich zastosowaniem.

W naszych wnętrzach w zależności od przeznaczenia stawiamy na materiały pochodzenia naturalnego o praktycznym zastosowaniu, odznaczające się trwałością i estetyką, między innymi takim materiałem do którego chętnie powracamy, jest granit mający szerokie zastosowanie użytkowe i dekoracyjne.
Kuchnia w naszych domostwach jest jedynym takim pomieszczeniem, które ze względu na swoją funkcje, jawi się niemal jako chemiczne laboratorium. Wysokie temperatury, ostre narzędzia, różnego rodzaju płyny i substancje, tak to właśnie w skróconym opisie kuchenna codzienność. Dlatego też, bardzo chętnie sięgamy po granitowe elementy do wyposażenia kuchennego, choć nie tylko.

Kto nie słyszał o perfekcyjnej pizzy pieczonej w piecu opalanej drewnem – prawda? To jedna z wielu tajemnic udanego włoskiego przysmaku, kolejnym jest wyrabianie ciasta na marmurowym blacie. Perfekcyjna gładka powierzchnia, odporna na zarysowania i działanie kwasów, oraz jego stała temperatura pozwala na idealne rozwałkowanie ciasta, które następnie „wypoczywa” w marmurowych szufladach. Tak to wygląda w profesjonalnych pizzeriach, gdzie zastosowanie granitowych blatów to historia stara jak sama pizza.

Wróćmy zatem do naszych kuchni. Wyposażając je w granitowe kamienne blaty, nadajemy kuchni profesjonalizm w użytkowaniu i uniwersalną estetykę.

Granitowy blat sprawdzi się doskonale podczas naszych codziennych kuchennych czynnościach. Możemy stawiać na nim gorące garnki, traktować jako deskę do krojenia lub stolnicę, blat odporny jest na kwasy i tłuszcz, rzecz jasna jest wodoodporny i bardzo łatwy do utrzymania w czystości. Nie ulega przebarwieniom i bardzo rzadko ulega mechanicznym uszkodzeniom.

Granit ma strukturę jawnokrystaliczną, co naocznie widać w budowie skały, granit daje nam także możliwość pewnych wariacji na temat kolorów, możemy wybierać granity w kolorze głębokiej czerni, wielu odcieni szarości, a także beżowych, łososiowych, po białe, w kolorze przygaszonej zieleni oraz ostrego błękitu. W stanie naturalnym granit jest lekko porowaty, dlatego też granitowe płyty mogą być szlifowane do uzyskania wysokiego połysku lub gładkiej matowej powierzchni. Kamienne granitowe blaty są zimne w strukturze i odbiorze, przez co bardzo wolno się nagrzewają i są chłodne w dotyku.

Przeciętny blat kuchenny wykonywany jest z 2-3 cm płyt, większa grubość nie jest wskazana ze względu na duży ciężar samego materiału, końcowa obróbka jest już tylko kwestią naszej wyobraźni i estetycznych preferencji, blaty granitowe montowane są przez profesjonalne firmy, ponieważ wymaga to użycia odpowiednich narzędzi, gwarantuje nam to także dobry rodzaj materiału, co przekłada się na żywotność naszego blatu.
Wyposażenie naszej kuchni w granitowe blaty będzie się wiązało z większym nakładem finansowym z naszej strony, ponieważ ceny granitu przewyższają inne materiały do podobnych rozwiązań, jednakże zrekompensuje nam to jego wytrzymałość, funkcjonalność i niebagatelny wygląd, cieszący oko przez wiele lat.

Posted in: Dom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Upieczmy.pl

Blog kulinarny

Polecamy

Zalety pieca ogrodowego do pizzy

Zalety pieca ogrodowego do pizzy

W obecnych czasach coraz więcej osób decyduje się na montaż ogrodowego pieca do pizzy na terenie swojej działki. Takie rozwiązanie...

Jak bezpiecznie przygotowywać i przechowywać żywność?

Jak bezpiecznie przygotowywać i przechowywać żywność?

W obecnym, bardzo szybkim stylu życia bardzo popularne stało się przygotowywanie posiłków na kilka dni do przodu i późniejsze odgrzewanie...

Olej z pestek dyni – czym jest i jakie są jego właściwości?

Olej z pestek dyni – czym jest i jakie są jego właściwości?

Pestki dyni to dodatek często wykorzystywany w kuchni. Mało kto jednak wie, że można uzyskać z nich olej, będący kopalnią...

Syrop z agawy

Syrop z agawy

Syrop z agawy z pewnością przypadnie go gustu wielbicielom słodkości. To znakomity dodatek do deserów oraz uniwersalny słodzik, który wykorzystasz...

Piwo kremowe Harry Potter

Piwo kremowe Harry Potter

Prawdziwa gratka dla miłośników Harrego Pottera! Piwo kremowe Harry Potter, to delikatny napój kremowo-karmelowy, który przeniesie w świat magii i...